Name of Assembly Constituencies |
Leading candidate Nos of votes |
Trailing candidate Nos of votes |
1 – Lumla (ST) |
|
JAMPA THIRNLY KUNKHAP |
NPEP |
3244 |
|
2 – Tawang (ST) |
TSERING TASHI |
Bharatiya Janata Party |
5547 |
|
THUPTEN TEMPA |
Indian National Congress |
1955 |
|
3 – Mukto (ST) |
Pema Khandu |
Bharatiya Janata Party |
4304 |
|
Thupten Kunphen |
Indian National Congress |
1685 |
|
4 – Dirang (ST) |
Phurpa Tsering(BJP)- wins unopposed |
|
5 – Kalaktang (ST) |
SHRI DORJEE WANGDI KHARMA |
Janata Dal (United) |
4707 |
|
SHRI TENZING NORBU THONGDOK |
Bharatiya Janata Party |
2981 |
|
6 – Thrizino-Buragaon (ST) |
KUMSI SIDISOW |
Bharatiya Janata Party |
8540 |
|
KALO DUSUSOW |
Indian National Congress |
1609 |
|
7 – Bomdila (ST) |
|
|
8 – Bameng (ST) |
GORUK PORDUNG |
Bharatiya Janata Party |
5043 |
|
|
9 – Chayang-Tajo (ST) |
HAYENG MANGFI |
Janata Dal (United) |
4204 |
|
LACHING KACHA YANGFO |
Bharatiya Janata Party |
3827 |
|
10- Seppa East (ST) |
|
|
11- Seppa West (ST) |
|
|
12- Pakke-Kessang (ST) |
|
|
13- Itanagar (ST) |
WINNER
|
|
14- Doimukh (ST) |
WINNER
|
|
15- Sagalee (ST) |
WINNER
NABAM TUKI |
Indian National Congress |
4786 |
|
Tarh Hari |
National People’s Party |
3437 |
|
16- Yachuli (ST) |
Taba Tedir ( BJP ) – wins unopposed |
|
17- Ziro-Hapoli (ST) |
TAGE TAKI |
Bharatiya Janata Party |
6029 |
|
NANI RIBIA |
Indian National Congress |
5795 |
|
18- Palin (ST) |
BALO RAJA |
Bharatiya Janata Party |
5727 |
|
TAKAM PARIO |
Indian National Congress |
4997 |
|
19- Nyapin (ST) |
Bamang Felix |
Bharatiya Janata Party |
1932 |
|
Tai Nikio |
Indian National Congress |
1751 |
|
20- Tali (ST) |
JIKKE TAKO |
Janata Dal (United) |
5477 |
|
THAJI GICHAK KIOGI |
Bharatiya Janata Party |
5375 |
|
21- Koloriang (ST) |
Pani Taram |
National People’s Party |
2437 |
|
Lokam Tassar |
Bharatiya Janata Party |
1623 |
|
22- Nacho (ST) |
|
|
23- Taliha (ST) |
Nyato Rigia |
Bharatiya Janata Party |
4695 |
|
Rudham Sindhu |
National People’s Party |
3594 |
|
24- Daporijo (ST) |
|
|
25- Raga (ST) |
|
|
26- Dumporijo (ST) |
|
|
27- Liromoba (ST) |
|
|
28- Likabali (ST) |
KARDO NYIGYOR |
People’s Party of Arunachal |
2122 |
|
TAPAK LENDO |
Bharatiya Janata Party |
1696 |
|
29- Basar (ST) |
Gojen Gadi |
Bharatiya Janata Party |
3877 |
|
Gokar Basar |
National People’s Party |
3720 |
|
30- Along West (ST) |
|
|
31- Along East (ST) |
Kento Jini ( BJP ) wins unopposed |
|
32- Rumgong (ST) |
Talem Taboh |
Janata Dal (United) |
3506 |
|
Tamiyo Taga |
Bharatiya Janata Party |
3277 |
|
33- Mechuka (ST) |
PASANG DORJEE SONA |
Bharatiya Janata Party |
4261 |
|
TORI RAGYOR |
National People’s Party |
4193 |
|
34- Tuting-Yingkiong (ST) |
ALO LIBANG |
Bharatiya Janata Party |
5800 |
|
GEGONG APANG |
Janata Dal (Secular) |
4191 |
|
40- Mariyang-Geku (ST) |
KANGGONG TAKU |
Janata Dal (United) |
5366 |
|
ANONG PERME |
Bharatiya Janata Party |
4106 |
|
35- Pangin (ST) |
Ojing Tasing |
Bharatiya Janata Party |
4608 |
|
Tapang Taloh |
Indian National Congress |
2611 |
|
36- Nari-Koyu (ST) |
|
|
37- Pasighat West (ST) |
NINONG ERING |
Indian National Congress |
5210 |
|
Er. TATUNG JAMOH |
Bharatiya Janata Party |
4639 |
|
38- Pasighat East(ST) |
KALING MOYONG |
Bharatiya Janata Party |
6252 |
|
BOSIRAM SIRAM |
Indian National Congress |
5301 |
|
39- Mebo (ST) |
|
|
41- Anini (ST) |
|
|
42- Dambuk (ST) |
|
|
43- Roing (ST) |
LAETA UMBREY |
Bharatiya Janata Party |
1453 |
|
Mutchu Mithi |
National People’s Party |
1446 |
|
44- Tezu (ST) |
|
|
46- Chowkham (ST) |
|
|
47- Namsai (ST) |
CHAU ZINGNU NAMCHOOM |
Bharatiya Janata Party |
11930 |
|
SHRI MUALIN AGAN |
National People’s Party |
2490 |
|
48- Lekang (ST) |
JUMMUM ETE DEORI |
Bharatiya Janata Party |
4439 |
|
TAKAM SANJOY |
Indian National Congress |
1686 |
|
45- Hayuliang (ST) |
|
|
49- Bordumsa-Diyum |
SOMLUNG MOSSANG |
Independent |
6146 |
|
|
50- Miao (ST) |
KAMLUNG MOSANG |
Bharatiya Janata Party |
9356 |
|
CHATU LONGRI |
Indian National Congress |
5722 |
|
51- Nampong (ST) |
LAISAM SIMAI |
Bharatiya Janata Party |
3761 |
|
TAINAN JAMES JUGLI |
National People’s Party |
2251 |
|
52- Changlang South (ST) |
|
|
53- Changlang North (ST) |
|
|
54- Namsang (ST) |
|
|
55- Khonsa East (ST) |
Wanglam Sawin |
Bharatiya Janata Party |
4731 |
|
Danhang Phuksa |
National People’s Party |
1594 |
|
56- Khonsa West (ST) |
Tirong Aboh |
National People’s Party |
5366 |
|
Phawang Lowang |
Bharatiya Janata Party |
4311 |
|
57- Borduria-Bogapani (ST) |
Jowang Hosai |
Bharatiya Janata Party |
2193 |
|
Wanglin Lowangdong |
Indian National Congress |
1876 |
|
58- Kanubari(ST) |
GABRIEL DENWANG WANGSU |
Bharatiya Janata Party |
6707 |
|
NOKCHAI BOHAM |
Indian National Congress |
2471 |
|
59- Longding-Pumao (ST) |
TANPHO WANGNAW |
Bharatiya Janata Party |
4156 |
|
THANGWANG WANGHAM |
National People’s Party |
3576 |
|
60- Pongchau-Wakka (ST) |
|
THANGKAI KHUSUMCHAI |
INC |
3049 |
|
|
|
|
|
Plz update me vote counting